40 Dakika Satın Al

Yaşam Koçluğu Hakkında

Son zamanların en popüler mesleği Yaşam Koçluğu, eğitimli ve donanımlı bir profesyonelin (koç), kişinin (danışan) kişisel hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda bire bir, yakın ve ortak çalışma yürütmesidir.

 Bu kişisel hedefler özgüven geliştirme, sağlıklı yaşam, ilişkiler, kariyerinizde daha iyi bir noktaya gelme, iletişim becerilerinizi geliştirme veya çevrenizle daha iyi ilişkiler kurmak gibi kişisel pek çok hedefi içerebilir ve kendi arasında çok daha fazla dala ayrılmaktadır.

Kişinin gelişim ve değişim sürecinde hayatında tatmin ve denge yaratmasıdır. Yaşam koçluğu farkındalığınızı artırır, olaylara farklı açılardan bakmanıza yardımcı olur. Kendi yaşamına dışarıdan bakmak, anlamak ve içindeki potansiyeli güce çevirmek için fırsat yaratmaktır.

 Bir yaşam koçu, tüm potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanıza ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmak için profesyonel olarak eğitilmiş bir kişidir.

Yaşam Koçluğu süreci, şu anda neler olup bittiğini inceleyip, engellerinizin veya zorluklarınızın neler olabileceğini keşfederek ve yapılacak eylemleri seçerek, kişinin hayatındaki başarılara, genel şartlara ve geçişlere yöneliktir.

Bir yaşam koçu öncelikle danışanı çok iyi analiz ederek danışanın zihin yapısını ve nasıl düşündüğünü anlar, ona göre bir yön haritası çizer.

Danışanın haritasını çıkartarak, doğru ve yanlışlarını görmesine yardımcı olmaktadır.

Yaşam koçu, danışanına sorumluluk verir. Danışanını asla yargılamaz, eleştirmez ve zorlamaz. Her zaman danışanına enerji, güç ve motivasyon sağlar.

Yaşam koçu, danışanını büyük bir ilgi ve dikkatle dinlemektedir. Bu süreç danışanın kendini yeniden şekillendirmesindeki en önemli zaman aralığıdır.

Yaşam koçu, danışanında yeni, güçlü, pozitif duygu ve düşünceler yaratarak onun değişimini destekler ve danışan adeta bir meditasyon etkisinde olur.

Bir yaşam koçu güçlü bir motivasyon ustasıdır. Her seans danışanını daha güçlü ve kendine güvenen bir insan haline getirmek için onu dinler, çözer ve motive eder.

Yaşam koçu, danışanına akıllı sorular sorarak, danışanının farkındalığını geliştirir, içindeki gücü ortaya çıkarır. Koçluk seansları esnasında danışanının itirazlarını iyi çözümler.

Yaşam koçu danışanı ile sohbet halinde olur. Bu sohbetler ile danışanın dünyasına girer. Yaşam koçu onunla uyumu yaratmaktadır. Empati sahibi ve iyi bir dinleyicidir.

İyi bir koç, doğru ve etkili soru soran kişidir. Sorularıyla, kişiye hedeflerinin ulaşılabilir olup olmadığını sorgulatır, kişinin hedefe ulaşmasında negatif ve olumsuz etkenleri ve davranışları tespit etmesini ve bir anlamda kendisiyle yüzleşmesini sağlar. Bu durum aslında içsel bir yolculuktur. Danışanıyla düzenli olarak bir araya gelir, aksiyonları gözden geçirir ve aldığı geri bildirimler neticesinde kişinin hedefe ulaşmasında yol arkadaşlığı yapar.

 

 

Kimler yaşam koçluğu alabilir?

- Hayatlarını daha mutlu ve doyumlu yaşamak isteyenler.

- Hayatlarında çözümleyemedikleri bir konu olanlar.

-Evlilik hayatında sıkıntı yaşayanlar.

- Kariyerini değiştirmek veya geliştirmek ve yeni kararlar almak isteyenler.

-Kilo vermek isteyenler.

- Sınavlara hazırlananlar.

- Emekli olup, bunalıma girenler.

- Dengeli, sağlıklı ve doyumlu bir yaşam sürmek isteyenler.

- Boşanmış olup bunalımda olanlar.

-Hayallerine ulaşmak isteyenler.

- Hayatlarındaki stres ile baş edemeyenler.

- Meslek seçiminde kararsızlık yaşayanlar.

- Hayatlarını planlamakta güçlük çekenler.

- Her türlü ilişki problemi yaşayanlar (İş, eş, aşk, arkadaşlık vs.).

- Hayatına yenilik katmak isteyenler.

- Yaşamlarında sürekli aynı problemleri tekrar edenler.

- Hayatlarındaki karmaşadan rahatsız olanlar.

- Evliliklerinde ve ilişkilerinde tatmin edici bir seviyeye gelmek isteyenler.

- 15 yaşın üzerindeki herkes yaşam koçluğu alabilir.

 

Unutulmamalı ki, yaşam koçu bir psikolog, psikiyatrist ya da terapist asla değildir.

“Bir yaşam koçu, bize yapabileceklerimizi yaptıran kişidir.”

 -Ralp Waldo Emerson